Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Wokół IPILIMUMAB Rafała Jakuba Pastwy

18 Czerwca Wtorek
18:00

Wstęp wolny

Spotkanie autorskie z poetą Rafałem Pastwą w związku z wydaniem nowego tomu wierszy pod tytułem „Ipilimumab”.

Autor spotka się z publicznością i opowie o swoim nowym tomie wierszy. Kilka z nich zostanie przeczytanych głośno i poddane dyskusji. Rafał Pastwa w swojej poezji poświęca uwagę między innymi Lublinowi, gdzie mieszka i pracuje. Publikacja jest opatrzona rekomendacją Ernesta Brylla. W imieniu autora zapraszamy wszystkich miłośników i autorów poezji.

„Ipilimumab” to kilkadziesiąt utworów poetyckich – zebranych w jednym miejscu. Zarówno wiersze rozproszone w „Pokoju mojej samotności”, jak i te z pozostałych miejsc znalazły się w bliskim sąsiedztwie utworów najnowszych, na które musiałem czekać wiele lat. Wiersze najnowsze powstały właśnie Lublinie, gdzie wyjątkowo szorstkie jest szare niebo i szorstki wieje wiatr.                 

                  Ipilimumab to ludzkie przeciwciało blokujące antygen CTLA-4, przez co zwiększa możliwości układu odpornościowego człowieka. Odkrycie Jamesa P. Allisona, amerykańskiego immunologa, ma dziś zastosowanie w terapii nowotworowej. Chodzi zatem o przedłużanie ludzkiego życia. 

                  Dlaczego „Ipilimumab” to tytuł tomu moich wierszy? Nie wiem czy literatura ma współcześnie możliwość stawania się przeciwciałem blokującym nieznośną pustkę i bezsens ponowoczesnego, nieufnego świata. Nie wiem. Po prostu nie wiem.

                  Dla mnie takim przeciwciałem jest z pewnością pisanie i przebywanie ze słowami.”

Rafał Jakub Pastwa

„Wiersze przeczytałem i warto je było przeczytać, więc chyba warto je było napisać. A to czy jest teraz czas dla poezji to już lamenty niepotrzebne. Zawsze był i nigdy go nie było. Wreszcie wiersze pisze się bez tzw. „commonsensu” bo i niby po co tak dziwnym słowem, co przez dziwność szuka prawdziwości. Nie do druku, a jednak druku dochodzą, jakoś tam trafiają do innych, a od innych do nas jak odbite echo… No, wszystko biurokratycznym słowem nie daje się wyjaśnić, ale i ja bym tak sobie poszedł z psem na spacer, stracił trochę oddechu przy Bramie wietrznej i wszedł wreszcie na strych Lublina, aby popatrzeć w niebo”. Ernest Bryll

Rafał Jakub Pastwa – poeta, teolog, dziennikarz, społecznik, prezbiter. Autor trzech tomów poetyckich oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego” w Lublinie. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej (2016 r.). Jego najnowsze wiersze zostały opublikowane w czasopiśmie „Akcent”.

 

Spotkanie:

Spotkanie odbędzie się w CSK na poziomie 0.

Książka jest wydawnictwem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Cena biletów

Wstęp wolny